Ігор Мазепа про вплив коронакризи на ринок капіталу та інвестицій
Ігор Мазепа, інвестбанкір, Генеральний директор Concorde Capital, прокоментував як, на його думку, коронакриза вплинула на український інвестринок та у що варто зараз інвестувати
Ігор Мазепа, інвестиційний банкір, Генеральний директор та засновник компанії Concorde Capital, прокоментував для видання «Телеграф» як, на його думку, коронакриза вплинула на український інвестринок та які напрями зараз перспективні для вкладання коштів.
– Український фондовий ринок – пацієнт швидше живий? Як змінився ринок та ваша компанія за цей карантинний рік?
– Український фондовий ринок впав в анабіоз задовго до коронавіруса. На жаль. Тому, можна сказати, що карантинний рік мало на нього вплинув. До речі, зараз Concorde Capital займається тим, щоб перезапустити його і вже зробив перший крок. У березні ми представили народне IPO (Initial Public Offering) футбольного клубу “Верес” на біржі ПФТС. Продаж акцій стартував 12 квітня. Якщо коротко – те вперше за всю історію України той, що будь-який бажає зможе купити акції футбольного клубу і стати його акціонером.
В найближчий час плануємо вивести інші українські компанії на біржу, що дасть можливість інвесторам отримати доступ до якісних активів, а бізнесам – дістати фінансування. Ми бачимо мінімум десять компаній, готових до публічного розміщення. Вже по “Вересу” ми бачимо величезний інтерес до такого інструменту. Напевно, це і є новий тренд, тому що іншої яскравої альтернативи для інвестицій поки що немає.
– Поява на біржі ПФТС акцій Tesla, Netflix та інших західних топ-брендів – чи говорить це про те, що наш фондовий ринок відроджується? Що стримує індустрію і як ці перешкоди можна подолати?
– Безумовно, ринок оживає. У людей є гроші і бажання інвестувати, але немає нормальних, робочих інструментів. Фондовий ринок може дати такі інструменти локальним інвесторам, а компаніям – можливість залучити фінансування для розвитку бізнесу. Але для цього потрібно внести зміни до законодавства і створити необхідну сучасну інфраструктуру.
На прикладі того ж “Вересу” можу сказати, що зараз немає можливості купити акції «у 2 кліки» і це сильно гальмує процес. У розвинених країнах вже давно можна купити або продати акції в мобільному застосунку. Наш наступний крок – створити таку платформу.
«Навіть маючи гроші та бажання інвестувати, українці не завжди мають необхідні для цього робочі інструменти», -Ігор Мазепа.
– Які інвестиційні інструменти доступні українському інвестору в 2021 році, що з них найбільш популярне та актуальне – депозити, акції, держоблігації, нерухомість, щось ще?
– Можемо пройтися по кожному з інструментів. Банківський депозит – самий звичний та найзрозуміліший для наших людей, але ставки зараз дуже низькі: практично 0% в доларах і приблизно 7-8% в гривні. Тому, люди стали шукати інші способи змусити гроші працювати і пішли в облігації внутрішньої позики (ОВДП). Через рекордний попит на ці папери ціни на них зросли, відповідно, знизилася їх прибутковість (близько 10-11%, при інфляції на рівні 8,5%) тому зараз це теж не сама вдала інвестиція.
Нерухомість – це завжди ризики, пов’язані з невиконанням забудовником своїх зобов’язань, проблемами з експлуатацією об’єктів і довгим поверненням інвестицій. Повторюся, що зараз бачу великий потенціал саме у ринку акцій українських компаній і впевнений, що скоро вони торгуватимуться на фондовому ринку.
«Гроші – це “кров” бізнесу. Від того, як вони циркулюють в економіці, залежить успіх держави і добробут громадян», – Ігор Мазепа.
– Чи стане земля популярним активом після зняття мораторію на її продаж? Деякі експерти говорять, що щорічне зростання її ціни може бути 20% і вище. Чи готовий бізнес до роботи з цим активом?
– Що стосується землі, тут ми з Concorde Capital скоро виведемо на ринок іноваційний продукт – платформу, котра зведе продавців і покупців земельних паїв і дозволить зробити процес купівлі/продажу землі швидким, зрозумілим і прозорим. І в цьому теж я бачу велику перспективу.
– Враховуючи тренд на «дистанційну» роботу, як змінилася ситуація з офісами і нерухомістю в цілому – у тому числі комерційною? Нерухомість все ще цікавий інвестиційний актив?
– Карантин та дистанційна робота призвели до того, що навіть після першого локдауну близько 30% співробітників компаній залишилися працювати дистанційно. Це означає, що бізнесам потрібні менші офіси або ж можна обійтися взагалі без них. В результаті звільнилася велика кількість офісних площ, і орендні ставки поповзли вниз.
Така ж ситуація з торгівельними центрами – пандемія привчила людей купувати товари онлайн і дуже багато хто зрозумів, що це набагато безпечніше і швидше, ніж в ТРЦ. Більшість рітейлерів зробили інтернети-магазини і вся торгівля, навіть продуктами харчування, нестримно перейшла в онлайн.
На прикладі нашої інвестиції в Makeup можу сказати, що компанія зростає мінімум в 2 рази щороку і карантин лише прискорює цей процес. Тому я не бачу перспективи в розвитку наземної міської інфраструктури.
На відміну від заміської нерухомості. Тут все якраз навпаки. По своїх інвестиціях в котеджне містечко Goodlife Park і SHELEST ми вже другий рік спостерігаємо справжній бум. Причина в тому, що в умовах пандемії люди хочуть жити подалі від натовпу та галасу міста, але все-таки мати можливість для соціалізації.
– Чи очікуєте ви нової хвилі коронавірусу? Як коронакриза впливає на світову і українську економіку?
– Візіонери давно говорять, що в результаті вільного переміщення з однієї точки земної кулі до іншої, нові віруси стануть або вже стали частиною нашого звичного життя. Тут головне здоровий глузд – вже зараз я бачу, що політики, особливо західних країн, почали заграватися і стимулювати бездіяльність громадян, нескінченно пролонгуючи карантин і продовжуючи виплачувати компенсації та допомогу з безробіття.
Люди дуже швидко розуміють, що їм вигідно сидіти вдома та отримувати майже 80% доходів, замість того, аби щодня їздити на роботу. Якщо грати в довгу за такими правилами, то, врешті-решт, можна зруйнувати економіку будь-якої країни.
«Економіку будь-якої країни можна зруйнувати, якщо грати в довгу з продовженням локдаунів, обмеженням роботи бізнесу, стимулюванням бездіяльності громадян за рахунок виплат компенсацій та допомоги з безробіття», – Ігор Мазепа.
– Якби у вас була можливість повернутися на рік тому, в докоронавірусну епоху, яку бізнес-пораду дали би самому собі?
– Розбавити всі свої інвестиції криптовалютою.
Ігор Мазепа, Генеральний директор Concorde Capital поділився власною думкою в інтерв’ю для видання «Телеграф».
Джерело: https://telegraf.com.ua/biznes/finansyi/5639351-gendirektor-concord-capital-ivan-mazepa-ukraintsyi-imeyut-dengi-i-zhelanie-investirovat-no-u-nih-net-rabochih-instrumentov.html?fbclid=IwAR3hjXbQr7_t6W7vcvFHy4oYwa8J479Pz12A5R0jn3zswGHi3tbLcBk8gJw
This post is also available in: Ru