Коментар Concorde Capital: події на ринках сировинних товарів 3 – 17 грудня

Дмитро Хорошун, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital, коментує події на сировинних ринках 3 – 17 грудня

Дмитро Хорошун, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital (Генеральний директор та засновник компанії – Ігор Мазепа), коментує події на сировинних ринках 3 – 17 грудня

Протягом 3-17 грудня ціни на ЗРС зростали на оптимізмі з приводу збільшення виплавки сталі в Китаї на початку грудня і економічних планів китайського керівництва на 2022 рік. Ціни на нафту повільно падали з 9 грудня у зв’язку з побоюваннями нових карантинних обмежень, що викликані новим штаммом коронавірусу омікроном. А ціни на природний газ в Європі до 21 грудня виросли майже удвічі з 3 грудня через холоди та обмеження з постачанням Газпрому.

Графік 1. Ціни на ЗРС, природній газ та нафту Brent

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 1. Чорна металургія

 

 

 

 

Ціна на ЗРС (Китай, спот) 3–17 грудня підскочила на 14,8%. Основна причина – сигнали з Китаю про те, що в 2022 році пріоритетом політики буде економічна стабільність. Це підтвердили і повідомлення Політбюро 6 грудня, і Центральна економічна робоча конференція (закінчилася 10 грудня). Одна з причин фокусу на стабільності – наміри Голови КНР Сі Цзіньпін  втретє переобратися Генсеком Компартії Китаю в жовтні 2022 окур. Зміна фокусу з боротьби з «бульашками» в різних секторах економіки в 2021 році з метою забезпечення економічної стабільності дало надію ринкам ЗРС та сталі в Китаї.

Звичайно, окрім планів китайського уряду існують інші чинники, які впливатимуть на ціни на ЗРС та стальі:

  • Вірогідне зниження виплавки сталі в Китаї до олімпійських ігор в лютому 2022
  • Динаміка споживання сталі в Китаї (можливе зниження через кризу в секторі житлової нерухомості)
  • Динаміка чистого експорту сталі з Китаю (результат балансу виробництва та споживання)
  • Можливі проблеми з постачаннями ЗРС з Австралії та Бразилії (коронавірус, дощі, тощо).

Тому не виключено, що розмір стрибків цін на ЗРС та сталь в 2022 році буде порівнянний з винятковими подіями 2021 року.  Як би там не було, нинішній оптимізм на ринках знаходить підтримку в даних: вже 15 грудня стало відомо, що в перших 10 днів грудня середньодобова виплавка сталі в Китаї істотно виросла після піврічного падіння (графік 2).

Графік 2. Ціна на ЗРС та добова виплавка сталі в Китаї

 

 

 

 

 

 

Проте ціни на експорт сталевої продукції з України поки що продовжують падати. Наприклад, ціни на сляб скотилися з 3-17 грудня на 10,1%. Є проблеми в економіці Туреччини, не додають оптимізму плани Європи посилити коронавірусні обмеження.

Таблиця 2. Енергетична сировина

 

 

 

Ціна на природний газ в Європі 3-17 грудня злетіла на 52,4%, а з 21-го по 21 грудня піднялася ще на 32% до 2 156 долл./тис. м3. Холоди і обмежений об’єм постачань Газпромом змушують Європу конкурувати з Азією за постачання зрідженого газу. Ця конкуренція призводить до того, що ціни на газ в Європі в середині грудня піднялися істотно вище азіатських (графік 3).

Графік 3. Ціни на природній газ, Європа та Азія

 

 

 

 

 

 

Виросли і ціни на енергетичне вугілля в Європі +20,2% за 2 тижні. Але після того, як зусиллями Китаю (збільшення видобутку і боротьба з ринковими «спекулянтами») ціни в другій половині жовтня скотилися, вони залишаються відносно помірними (графік 4).

Графік 4. Ціни на енергетичне вугілля, Австралія, Європа та Китай

 

 

 

 

 

 

Ціни на нафту у минулі 2 тижні залежали від настроїв ринків з приводу нового варіанту коронавіруса омікрон. Спочатку, 6-8 грудня, ціни підскочили зважаючи на надії, що м’який перебіг хвороби, що викликається омікроном, може зменшити рівень необхідності закривати економіки. Але з 9 грудня ціни на нафту повільно сповзали вниз по мірі того, як стало зрозуміло, що швидкість поширення омікрона висока, що викличе додаткові обмеження і, ймовірно, зниження споживання нафтопродуктів.

Таблиця 3. Агросировина

 

 

 

Ціни на агросировину за минулі 2 тижні в основному знизилися, причому ціна соняшникової олії (експорт з України) впала майже на 6%. Ціни на пшеницю в США 9 грудня впали на 2,2%. Причиною було оновлення прогнозів Мінсільгосп США: очікування щодо запасів пшениці в США були збільшені через зниження прогнозованих об’ємів експорту. А ось для об’ємів експорту з Австралії прогноз був істотно збільшений – дешевша австралійська пшениця при хорошому урожаї витісняє на світових ринках американську. Але 16 грудня ціна пшениці в США додала 1,9% з огляду на ризики зниження урожаю через сильні вітри, одним з проявів котрих були торнадо в Кентуккі та інших штатах.

Таблиця 4. Дорогоцінні  метали

 

 

 

Ціна на золото зросла на 0,8% не дивлячись на зростання реальної прибутковості казначейських облігацій США на 12 базисних пунктів за 2 тижні. Часто ці показники рухаються в різні боки на коротких проміжках часу, що видно з графіка 5 (наприклад, рухи 9-го, 14-го і 16-го грудня). Причому 16 грудня реальна прибутковість скотилася на 10 б.п. не дивлячись на те, що 15 грудня ФРС посилив, хай і очікувано, свою грошово-кредитну політику. Логіка ринків тут, можливо, така: чим різкіше ФРС доведеться посилювати політику в короткостроковій перспективі (щоб придушити загрозу інфляції), тим сильніше буде подальше пом’якшення.

Графік 5. Дохідність казначейських облігацій США (номінальна та реальна), різниця між ними (інфляційні очікування) та ціна золота

 

 

 

 

 

 

А ось ціни на паладій продовжили падіння, і, на відміну від цін на інші дорогоцінні метали, вже знаходяться істотно, на 19%, нижче середнього рівня 2020 років. Причина – в автомобільній галузі, яка використовує паладій в каталітичних конверторах. Окрім загального зниження виробництва автомобілів через дефіцит мікросхем, споживання паладію знизилося через його заміщення дешевшою платиною.

Таблиця 5. Промислові метали

 

 

 

Ціна на цинк підскочила на 7,1% за два тижні. Одним з чинників було повідомлення про плановану в січні зупинки великого  заводу з виробництва цинку у Франції. Банк Citi підвищив короткостроковий прогноз ціни на цинк до 3,7 тис. долл./т. Аналітики Citi нагадали, що виробництво цинку сильно залежить від ситуації з цінами на електроенергію в Європі (їх підвищення і зумовило плани щодо зупинки заводу).

Дані: Bloomberg, Метал Експерт, АПК-ІНФОРМ.

Прокоментував Дмитро Хорошун, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital (Генеральний директор та засновник компанії – Ігор Мазепа), коментує події на сировинних ринках 3 – 17 грудня.

 

 

 

 

 

 

This post is also available in: Ru