Чому курс долара не зростає – думка аналітиків Concorde Capital
Євгенія Ахтирко, фінансовий аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital, коментує, що наразі відбувається з валютним курсом та чого варто очікувати найближчим часом
Євгенія Ахтирко, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital, коментує для НВ, яким може бути курс долара у жовтні та від яких факторів це залежить.
Що відбувається з валютним курсом зараз? І експерти, і населення чекали, що гривня почне слабшати у вересні й до кінця року повернеться до рівня 28−29 грн за долар.
Ніби як і валютний ринок готувався до такого сценарію, оскільки наприкінці серпня — на початку вересня курс піднявся до позначки 27,0 грн/$. Але на цьому рівні він протримався недовго — і ось тиждень за тижнем ми спостерігаємо, як курс долара оновлює черговий мінімум.
З відсутністю сезонної девальвації в другому півріччі ми стикалися у 2019 році. Тоді за рік гривня зміцнилася на 5%, і українці раптом зрозуміли, що намір у будь-якій незрозумілій ситуації купувати долари — не такий вже й універсальний рецепт. Два роки тому підтримку курсу надали іноземні спекулянти, які купували у великих обсягах гривневі ОВДП, заводячи в країну валюту.
Намагаючись зрозуміти причину тривалого зміцнення гривні в цьому році, ми вирішили подивитися на залежність курсу і торгового балансу товарів. Експорт та імпорт товарів — найбільш значущі компоненти попиту і пропозиції валюти. Ніби як непогана залежність між балансом і курсом вимальовується (звісно, якщо виключити 2019 і 2020 роки зі зрозумілих причин).
Як правило, з 2016 року торговельний баланс поліпшувався в середині року і погіршувався до кінця року. Відповідну траєкторію мав і курс.
Протягом останніх двох років наш баланс торгівлі товарами перебуває в хорошому стані. У 2020 році його поліпшенню сприяло те, що коронакриза завдала більшої шкоди імпорту, ніж експорту. Цього ж року обсяги нашого експорту товарів досягли дев’ятирічного максимуму завдяки неймовірно вдалій ціновій кон’юнктурі на світових ринках. Ймовірно, саме сприятливий стан торгового балансу протягом досить довгого часу є причиною тривалого зміцнення курсу.
Коли ж тенденція розгорнеться і де гривня закінчить рік?
Якщо наша гіпотеза правильна і між станом балансу торгівлі товарами та курсом є тісний зв’язок, то розворот курсу відбудеться незабаром після того, як торговий баланс почне погіршуватися. Схоже, що для цього потрібно ще два-три місяці. Ціни на основну продукцію українського експорту вже стали падати (хоча аграрний експорт може навіть зрости в найближчі місяці), а ось потенціал збільшення імпорту високий.
Ми очікуємо, що в четвертому кварталі торговельний баланс погіршиться. Але найімовірніше, явного розвороту валютного ринку до кінця цього року ми не побачимо, оскільки дефіцит зовнішньої торгівлі буде залишатися невисоким. Думаю, що закінчимо рік з курсом в районі 26,5−27 грн/$, але кінець зими може бути «волатильним».
Прокоментувала спеціально для НВ Бізнес Євгенія Ахтирко, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital (Генеральний директор та засновник компанії – Ігор Мазепа)
Джерело: https://biz.nv.ua/ukr/experts/koli-podorozhchaye-dolar-kurs-valyut-novini-ukrajini-50191510.html?utm_content=set_lang