Експорт української металопродукції у 2020 році різко знизиться

Аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун розповів «Бізнесу», що буде відбуватися з експортом металопродукції у 2020 році.

Попри те, що динаміка експорту залізорудної сировини та сталевих напівфабрикатів за вересень-жовтень дещо «просіла», я сподіваюсь, що річні обсяги «встоять». За моїми оцінками продажі за кордон руди та напівфабрикатів у натуральному вираженні поточного року зростуть на 6% та 16% відповідно, а у 2020 році — скоротяться, відповідно, на 8% та 1%.

Я припускаю, що в листопаді-грудні, а також у 2020 році місячні обсяги та виручка від експорту української продукції будуть на середньому рівні вересня-жовтня 2019 року. Я роблю висновки з експортних котирувань (FOB Україна) і вважаю, що свого цінового мінімуму сталь досягла у жовтні та на початку листопада, а в листопаді відбулась стабілізація. Ціни станом на 29 листопада на 20-30% нижчі за середній рівень цін 2018 року, однак у порівнянні з нещодавнім мінімумом вони зросли на 2-11% в залежності від виду продукції. Звісно, передбачити кон’юнктуру ринку зараз надто складно, але є ймовірність, що у 2020 році ціни не будуть падати нижче рівня кінця листопада.

Надії на те, що Китай простимулює попит на житлову нерухомість, практично зникли. При цьому інших потужних драйверів попиту на сталь ми не бачимо.

Також значно погіршила прибутковість вітчизняних металургів сильна гривня. Ще рік тому в Бюджет-2019 закладали курс 29,4 грн/USD. Нинішній курс гривні (24 грн/USD) на 23% дорожчий, аніж передбачалося. Зокрема, в операційних витратах українських гірничо-металургійних компаній є три головні складники, що обраховуються у гривні та стають дорожчими в доларах на тлі укріплення національної валюти. Це витрати на електроенергію, залізничні перевезення та зарплати й соцплатежі. Отже, при укріпленні гривні на 23% операційні витати Ferrexpo зросли на $57 млн на рік. А це рівнозначно 4,5% від виручки Ferrexpo 2018 року та 11,4% — від EBITDA. Для «Метінвесту» укріплення гривні до долара спричинило зростання операційних витрат на $320 млн на рік, що складає 2,7% від виручки 2018 року та 12,7% — від EBITDA. Окрім того, є ще ремонти та капіталовкладення. В цих статтях витрат як Ferrexpo, так і «Метінвест» враховують зарплати підрядників і вартість їхніх робіт, що також можуть зростати в доларовому еквіваленті за укріплення гривні. Я оцінюю, що для Ferrexpo річне збільшення цих витрат за укріплення гривні складе $39 млн (1,5% від виручки та 4% від EBITDA), а для «Метінвесту» — $224 млн (0,9% від виручки та 4% від EBITDA).

Усі ці зовнішні та внутрішні чинники позначаються на обсягах експорту та валютної виручки.

https://www.business.ua/news/8283-eksport-ukrajinskoji-metaloproduktsiji-u-2020-rotsi-rizko-znizitsya

https://www.business.ua/economy/8256-na-dni