ВВП у третьому кварталі: чому падають темпи зростання

Зростання валового внутрішнього продукту України у ІІІ кварталі 2018 року склало 2,8% від аналогічного періоду 2017 року. Це уповільнення порівняно з І та другим кварталом, у яких зростання ВВП склало 3,1% та 3,8% відповідно. Керівник відділу досліджень компанії Concorde Capital Олександр Паращій розповідає про причини уповільнення та озвучує прогноз по зростанню ВВП на кінець року.

Те, що результат третього кварталу гірший за два попередні квартали 2018 року — закономірно. По-перше, ми спостерігаємо помітне скорочення промислового виробництва (у вересні 2018 року воно скоротилося на 1,3% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року).

По-друге, активне зростання у ІІ кварталі частково пояснювалося хорошими результатами у сільськогосподарській сфері, оскільки збір врожаю через сприятливі погодні умови почався раніше. Відповідно, частина врожаю, який збирається у цьому році, була відображена у звітності за ІІ квартал, і у звітність за ІІІ квартал пішла відносно менша частина врожаю. Це також вплинуло на загальний результат.

Якщо ж розглядати IV квартал та показники за рік в цілому, то ми оцінюємо зростання ВВП у реальному вираженні на кінець року у 3,3%.

Хороші результати має дати сільське господарство, оскільки врожай пізніх зернових цього року є набагато кращим, ніж у попередньому. Найвірогідніше, саме цей показник буде основним драйвером для результатів IV кварталу.

Додатковим драйвером зростання можуть стати інвестиції: зростання буде відносно повільнішим, ніж у минулі роки, але все ж вплине на загальну картину.

Найслабшою сферою, навпаки, є промисловість, про уповільнення зростання якої я вже згадував. У деякі місяці вона демонструє навіть негативну динаміку порівняно з минулим роком (зокрема, у серпні та вересні 2018 року індекс промислової продукції склав 99,5 та 98,7% у порівнянні з 102,1 та 100,5% у аналогічні періоди 2017 року).

Також ми бачимо доволі активне зростання споживання, але цей показник матиме швидше негативний ефект на ВВП. Основною причиною цього є імпорт: основна частина росту споживання відбувається саме за рахунок його збільшення.

За рахунок перерахованих вище факторів загальне зростання ВВП на кінець року складе 3,3% — а показники третього кварталу, за нашим прогнозом, будуть найслабшими.

Написав в колонці для  Vox Ukraine керівник аналітичного департаменту Олександр Паращій

https://voxukraine.org/uk/connector/vvp-u-tretomu-kvartali-chomu-padayut-tempi-zrostannya/