Аналітики Concorde Capital про відмову уряду від радикального збільшення ставок ренти на залізну руду

Дмитро Хорошун, аналітик Concorde Capital, про поступки уряду металургам

Дмитро Хорошун, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital, прокоментував для Forbes.ua відмову уряду від радикального збільшення ставок ренти на залізну руду.

Мова йде про зареєстрований Кабінетом Міністрів України законопроект про зміни до Податкового кодексу. Дмитро Хорошун вважає, що з точки зору довгострокової перспективи, «червнева» версія закону більш збалансована у порівнянні з «травневою». Кабмін серед іншого пропонує підвищити оподаткування видобутку залізної руди. Наразі металурги платять до бюджету 11–12% від собівартості залізорудної сировини (ЗРС), що дорівнює $3 за тонну.

При тому що 12 травня Уряд затвердив абсолютно нову базу оподаткування, якою мали би стати світові ціни на руду, а не вартість видобутку. Ставки, ухвалені тоді, дозволили б із 1 липня 2021-го стягувати з видобувних компаній у 10 разів більше, ніж вони сплачують зараз.

Спотові та біржові ціни на ЗРС в останні тижні перевищують $200/т. Підвищення ренти означало б, що з видобутої продукції бізнес мав би платити $33/т (при ціні $208/т). Проте у фінальній («червневій») версії законопроекту Уряд знизив максимальну ставку на руду з 16% до 10%, а також підняв граничну суму для максимальної ставки зі $180 до $200/т. За підрахунками аналітика Concorde Capital Дмитра Хорошуна, це знижує рентні платежі до $20,8/т.

Уряд пішов на поступки металургам для періодів високих цін, погодившись стягувати на 40–70% менше, ніж у попередній версії законопроекту. Якщо порівнювати фінальну версію законопроекту із затвердженою у травні, то лише коли ціни на руду обваляться нижче $85/т, тоді зміна ставок виявиться вигіднішою для бюджету.

З точки зору довгострокової перспективи, «червнева» версія закону більш збалансована. Бо попередня була більше націлена на істотний перерозподіл поточних надприбутків.

Прокоментував для Forbes.ua Дмитро Хорошун, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital (Генеральний директор та засновник компанії – Ігор Мазепа) https://forbes.ua/company/pravitelstvo-poshlo-na-ustupki-metallurgam-v-vyigryshe-akhmetov-zhevago-i-mittal-07062021-1781