Ігор Мазепа: Сьогодні, аби бути конкурентним у світі, недостатньо просто швидко бігти

Ігор Мазепа, Генеральний директор інвестиційної компанії Concorde Capital, розказав в інтерв’ю журналу «Тиждень.ua» про те, які фактори важливі для економічного розвитку України

Ігор Мазепа, інвестиційний банкір, Генеральний директор та засновник інвестиційної компанії Concorde Capital, змістовно обговорив з «Тиждень.ua» які саме фактори важливі для економічного розвитку України

Що зараз заважає економічному розвитку України?

— «В Україні роль бізнесу — чесного, конкурентного, незалежного, ринкового — вкрай обмежена. Основну проблему особисто я вбачаю в тому, що уряд сам намагається виступати оператором у багатьох сферах, а приватизація абсолютно нікуди не рухається. Держава досі домінує в певних галузях — транспортній, банківській сфері, виробництві електроенергії (гідро- та атомні електростанції), медичній, — до того ж її діяльність у цих сферах неефективна. Поки не переродиться застарілий кластер постсовкового чиновництва, у нашій країні, на жаль, мало що зміниться. Як наслідок, сьогодні ми можемо говорити про відсутність численних перетворень, необхідних країні, — ідеться про пенсійну, медичну й земельну реформи, а також приватизацію та ринок газу», – коментує Ігор Мазепа.

«При чому реформу децентралізації я вважаю однією з небагатьох успішних реформ, котра вже спричинила суттєві структурні зміни й наслідки. Наприклад, у бізнес-спільноті чи серед чиновників утвердилася думка, що вони дуже важливі для бізнесменів. Зараз деякі компанії, у які інвестує Concordе Сapital, проводять тендер на податкове резидентство: скажімо, якщо моя компанія платить кількасот мільйонів гривень податків до місцевого бюджету, я маю змогу обрати, де мені буде краще. І я бачу, що мери міст починають боротися й конкурувати між собою за місця для цих бізнесів. Ясна річ, якщо в тебе один завод чи магазин — це важко, але якщо національна компанія чи мережа — то цілком реально. Я підозрюю, що згодом у нас у цьому сенсі буде, як у США. У Кремнієвій долині, де місцева влада й популісти, просто кажучи, бісяться з жиру й тепер ненавидять багатих. Там навіть із транспарантами виходять: мовляв, треба знищити багатий клас, обкласти їх іще більшими податками. Заможні, гідні люди, які самі заробили свої статки, реагують на це так: ну, якщо тут таке ставлення — я перевезу свою компанію в Техас. До речі, переїзди компаній із Каліфорнії в Техас уже стали тенденцією: там кращі умови», – ділиться думкою Ігор Мазепа.

Який би ви дали прогноз для України на найближчі років 5-7?

«Я вважаю, що у найближчі 5 років Україна буде розвиватися. Рівень життя покращиться. ВВП зростатиме на 3–5% на рік. Але з погляду чиновницької культури, совка в головах, на жаль, мало що зміниться. Якщо відбудуться всі ті реформи, які почалися в сфері діджиталізації держави, це може дещо вплинути, але обмежено. Водночас решта світу розвиватиметься значно швидше. Якщо глянути на звіти МВФ і Світового банку до пандемії, то побачимо, що середньозважений темп зростання світової економіки — 3,5%.

Сьогодні аби бути конкурентним у світі, недостатньо бігти швидко. Коли озирнутися й підвести голову, можна побачити, що весь світ мчить значно швидше. Потрібні надзусилля, щоб бодай просто відповідати світовому темпу зростання. Але ці надзусилля точкові, у деяких галузях. Найімовірніше, наша чиновницька культура й корупція гальмуватимуть нашу країну в найближчі 5–7 років» – вважає Ігор Мазепа.

Чи можливо в Україні створити продукцію з високою доданою вартістю й високою часткою технологій та інновацій?«Звісно можливо. Вже зараз є приватні українські компанії, залучені в кооперацію, скажімо, з тим-таки КБ «Південне», які на базі вітчизняних технологій намагаються запустити навіть космічні апарати. Є айтішники, як-от iFace, які зуміли створити напрочуд складну й конкурентну на ринку технологію. Є й інші приклади українських компаній, котрі динамічно завойовують європейські ринки — Ajax, Makeup. Усі ці бізнеси зростають не внаслідок державної регуляції чи преференцій, а завдяки людським талантам, людському капіталу. Інша річ — що з цими компаніями відбуватиметься далі. Якщо держава не надасть їм відповідних умов із погляду регуляції податків і загалом інвестиційного клімату — найімовірніше, що вони мігрують в інші країни. Уже зараз ми можемо спостерігати внутрішню міграцію бізнесу в Україні».

Розказав Ігор Мазепа, інвестиційний банкір, Голова та власник інвестиційної компанії Concorde Capital в интерв’ю журналу «Тиждень.ua».

Джерело: https://m.tyzhden.ua/publication/251536

This post is also available in: Ru